Skip to main content

Når professionelle bjergbestiger Emma Østergaard spænder rygsækken og bevæger sig op i den tynde bjergluft, er det mere end blot en fysisk krævende udfordring. Det er en rejse drevet af passion, viljestyrke og en urokkelig tro på, at intet er umuligt.

KreditNU er stolte sponsorer af Emma i det ambitiøse projekt Beyond the Clouds — fem år, fem bjerge, fire ekspeditioner. Følg med her.

Derfor støtter KreditNU Emma

Beyond the Clouds er ikke et spontant eventyr. Det er et femårigt projekt, der kræver præcis planlægning, disciplin og mod til at investere stort i sig selv – år før man ser resultatet. Emma ved præcis, hvad det koster, hvad det kræver, og hvorfor det er det hele værd. Intet overlades til tilfældighederne.

Det er præcis den type beslutning, KreditNU er skabt til at støtte op om. Ikke impulser, men mål.

Vi tror på, at de bedste finansielle beslutninger ikke træffes i panik. De træffes af folk, der har et konkret mål, har tænkt det igennem og vælger et lån, der matcher deres behov. En fast ydelse. Gennemsigtige vilkår. Ingen overraskelser. Et produkt til folk, der investerer i sig selv med et klart formål.

Derfor støttede vi Emmas ekspedition på Kanchenjunga. Og derfor støtter vi også hendes ekspedition på K2. Vi tror på projektet, på Emma og på den tilgang til store beslutninger, som hun repræsenterer bedre end de fleste.

Emma med flag på toppen af Kanchenjunga

Emma på toppen af Kanchenjunga.
Foto: Emma Østergaard

Én kvindes vej mod toppen

Emma Østergaard har viet sit liv til at erobre verdens højeste tinder. Hendes rejse mod toppen af verdens bjerge startede i 2019, da hun som solorejsende besteg Kilimanjaro, Afrikas højeste bjerg og verdens højeste fritstående bjerg.

Hun havde ikke held med at finde en rejsemakker, men afsted skulle hun! Hun ville på eventyr og teste sine grænser.

Og selvom hun frøs, var ensom og ikke havde det rigtige udstyr med, var der tændt en indre ild, som ikke var til at slukke igen.

Siden da har Emma taget bjergbestigning til et professionelt niveau. I 2023 skrev hun historie ved at bestige Mount Everest som den yngste danske kvinde nogensinde.

Med trætte lemmer, frost i fingerspidserne og en uovertruffen viljestyrke nåede hun toppen af verden. Det krævede 3 års intensiv daglig træning og 6 ekspeditioner som træning til at nå helt op i 8.848 meters højde.

beyond the clouds beskrivelse af bjergene

4 ekspeditioner, 5 bjerge

Beyond the Clouds-projektet er ikke bare en ekspedition – det er Emmas til dato største udfordring.

Over fem år vil Emma bestige de fem højeste bjerge i verden fordelt på 4 ekspeditioner og sætte rekorder på alle ekspeditioner, enten som kvinde og/eller som dansker.

Hver bestigning kræver måneders fysisk og mental forberedelse, da det er afgørende at være i topform både kropsligt og mentalt for at opnå den nødvendige synergi og harmoni med bjerget og naturen.

Planen for Beyond the Clouds-projektet

I foråret 2025 besteg hun Kanchenjunga (verdens 3. højeste bjerg) i Himalayabjergene i Nepal som den første dansker nogensinde.

I sommeren 2026 vil hun bestige K2 (verdens 2. højeste bjerg) i bjergkæden Karakoram i Pakistan som den første danske kvinde nogensinde.

I foråret 2027 vil hun bestige Makalu (verdens 5. højeste bjerg) i Himalayabjergene i Nepal som den første dansker succesfuldt nogensinde.

I foråret 2029 vil hun bestige både Mount Everest og Lhotse (hhv. verdens højeste og 4. højeste bjerg) i Himalayabjergene inden for 24 timer som den første dansker nogensinde.

Følg Emma på hendes ekspeditioner

KreditNU støtter Emma i Beyond the Clouds-projektet og er med hende på vejen mod nogle af verdens højeste og farligste bjerge. Følg med på de dedikerede ekspeditionssider, hvor vi løbende deler opdateringer, billeder og historier direkte fra bjergene.

Ekspedition 1: Kanchenjunga – verdens 3. højeste bjerg. Emma besteg Kanchenjunga i foråret 2025 som den første dansker nogensinde. Læs den fulde beretning og se billeder fra ekspeditionen.

Ekspedition 2: K2 – verdens 2. højeste bjerg. I sommeren 2026 sætter Emma kurs mod K2 som den første danske kvinde nogensinde. Følg med her, når ekspeditionen går i gang.

At sætte rekorder og nye standarder

Emma Østergaard er på nuværende tidspunkt den eneste danske kvinde, der lever af at være professionel bjergatlet.

Hendes mission med Beyond the Clouds-projektet er at fortsætte med at sætte nye standarder inden for dansk bjergbestigningshistorie som ung, dansk kvinde.

Det gør hun bl.a. ved at sætte nye rekorder i alle ekspeditionerne.

Både for at indfri nogle af sine personlige mål, men også for at inspirere andre, især kvinder, til at gå efter deres drømme – selv i et mandsdomineret felt som bjergbestigning generelt er.

Emma i basecamp kanchenjunga
Emma på vej op ad bjerg kanchenjunga

Emma på Kanchenjunga. Foto: Emma Østergaard

Alt-eller-intet-mentalitet er drivkraften

Selvom Emma i dag er professionel bjergatlet, lå det ikke nødvendigvis i kortene, at hendes levevej skulle være så fysisk krævende.

Hun har nemlig hypermobile led og har derfor måttet have stort fokus på at opbygge muskler omkring leddene for at undgå smerter og skader.

Bag sig har hun et dedikeret team af eksperter, der hjælper hende med at præstere på højeste niveau.

Hendes team inkluderer en personlig træner, en fysioterapeut, en mentaltræner og en netværksgruppe, der støtter hende både fysisk og mentalt.

Men det er ikke mindst hendes alt-eller-intet-mentalitet, der har drevet hende fremad og gjort hende til en passioneret eventyrer, der aldrig giver op.

Emma vil gerne inspirere alle til at drømme stort og gå efter deres mål. Faktisk har det udviklet sig til en form for livsmission: at inspirere andre til at sætte sig store mål og kæmpe for dem.

Hendes kamp mod bjergenes vildskab er en inspiration for os alle og en påmindelse om, at selvom store drømme kræver store anstrengelser, er de ikke umulige at opnå. Hvis bare man tror på det.

Emma Østergaard sne på bjerg
vandrere på bjerg med sne

Foto: Emma Østergaard

Hvad kræver det at bestige verdens højeste bjerge?

At bestige et bjerg på over 8.000 meter er ikke bare et spørgsmål om fysisk styrke. Det kræver måneder med forberedelse, præcis planlægning og en krop, der langsomt vænner sig til at fungere med kun 30% af den ilt, vi har til rådighed på havniveau.

Jo højere man kommer, jo tyndere bliver luften. Og over 8.000 meter oppe befinder man sig i det, bjergbestigere kalder dødszonen. Her kan kroppen ikke restituere. Hvert minut tæller, og selv de mest erfarne bjergbestigere opererer på grænsen af, hvad menneskekroppen kan holde til.

Det er derfor, Emma ikke bare bestiger bjerget i ét stræk. Hver ekspedition kræver flere roteringer; op, ned, op igen. På den måde kan kroppen gradvist vænne sig til de højere luftlag og det reducerede iltniveau, inden det afgørende topforsøg sættes i gang. Det er tålmodighed, disciplin og videnskab i ét.

NÆVNT OG SET I

TV2 LOGO
Danmarks Radio logo
Outdoor 365 logo
Femina logo
Alt For Damerne logo
TV2 Østjylland logo
bjerg sne
Emma vandrer grønne omgivelser
Emma balancerer på et bjerg
vandrere på bjerg med sne
Emma i camp på bjerg
Manaslu bjerg sne
Emma med armene oppe på sneklædt bjerg
Emma på grønt bjerg

Fotos: Emma Østergaard

Kontakt os på 78 762 764

Mandag-torsdag fra kl. 8.00 – 20.00 | Fredag fra kl. 8.00 – 18.00 | Weekender fra kl. 10.00 – 18.00

Ansøg om lån