Skip to main content

KreditNU støtter Emmas vej mod toppen

Kanchenjunga var Emmas første ekspedition i det femårige Beyond the Clouds-projekt, hvor hun over fem år vil bestige verdens fem højeste bjerge og sætte rekorder på alle ekspeditioner – både som dansker og som kvinde.

Og det er ikke noget, man bare beslutter sig for. Det kræver år med forberedelse, præcis planlægning og modet til at investere stort i sig selv – lang tid inden man ved, om det lykkes.

Det er præcis den type beslutning, vi hos KreditNU er bygget til at støtte op om. Ikke lån til impulser – men til folk, der ved, hvad de vil, har tænkt det igennem og fortjener et produkt med fast ydelse, tydelige vilkår og ingen overraskelser.

Derfor støtter vi Emma og hendes projekt. Læs mere om samarbejdet og Beyond the Clouds-projektet her.

Følg også med på hendes anden ekspedition mod toppen af K2 i sommeren 2026.

Kampen mod Kanchenjunga

Kanchenjunga, der rejser sig 8.586 meter over havets overflade, er en kæmpe i bjergbestigernes verden.

Til forskel fra Mount Everest, hvor der findes mange etablerede ruter og kommercielle ekspeditioner, er Kanchenjunga mere rå og utilgængelig.

Den ligger i det østlige Himalaya på grænsen mellem Nepal og Indien og har ry for at være et af de farligste bjerge at bestige. Og kun 312 har nået bjergets top.

Den 1. ekspedition: Kanchenjunga

  • Verdens 3. højeste bjerg med 8.586 meter
  • Ligger i bjergkæden Himalaya mellem Indien og Nepal
  • Emma blev den første dansker nogensinde til at bestige bjerget
  • Ekspeditionen tager i alt omkring 1,5-2 måneder
  • Et af de teknisk mest krævende bjerge i verden at bestige
  • Kendt for sine ubarmhjertige skråninger og ekstremt uforudsigelige vejrforhold

Sådan foregik ekspeditionen på Kanchenjunga

På Emmas ekspedition mod Kanchenjungas top fløj hun først til Kathmandu i Nepal. Derefter havde hun en indenrigsflyvning, to dages kørsel, en lille uges vandring og en helikopterflyvning, før hun nåede til Kanchenjunga Basecamp i 5475 meters højde.

Herfra skulle hun ud på flere roteringer, dvs. vandre og akklimatisere ad flere omgange, inden hun til sidst forsøgte at komme til toppen af Kanchenjunga.

Opdateringer fra Kanchenjunga-ekspeditionen

Opdatering d. 5/6-25


Endelig er Emma hjemme – og nu kan vi dele det, hun ikke kunne undervejs!

Under ekspeditionen på Kanchenjunga havde Emma desværre ikke adgang til wifi og kunne derfor ikke dele billeder og videoer løbende.

Men nu, hvor hun er sikkert tilbage i Danmark, kan vi endelig dele eksklusive billeder og videohilsner fra hendes tid på verdens tredjehøjeste bjerg.
Her kommer vi tæt på den rå og bjergtagende natur og får et unikt indblik i Emmas vej mod toppen, som både var ekstremt udfordrende og utrolig smuk.
En stor tak til Emma for at dele sine oplevelser med os. Vi glæder os til at følge resten af Beyond the Clouds-projektet, hvor nye bjergtoppe og eventyr venter de næste fem år.
📸/🎥: Emma Østergaard
Emma med flag på toppen af Kanchenjunga
Emma i lufthavnen med flag mod kanchenjunga
Emma i basecamp kanchenjunga
Emma i lejren kanchenjunga
Emma på toppen af Kanchenjunga med sherpa
Emma på vej op ad bjerg kanchenjunga
Kanchenjunga bjergtop udsigt

Fotos: Emma Østergaard

Opdatering d. 27/5-25


Historisk milepæl: Emma har nået toppen af Kanchenjunga – som den første dansker nogensinde!

Lørdag den 18. maj skrev Emma Østergaard historie, da hun som første dansker nogensinde nåede toppen af Kanchenjunga – verdens tredjehøjeste bjerg i 8.586 meters højde.
Ekspeditionen har været præget af barske vejrforhold og krævende beslutninger. Hvor andre valgte at forsøge topstødet tidligere, valgte Emma at vente nogle ekstra dage på bedre forhold.
Det krævede tålmodighed, styrke og mod – men det viste sig at være det helt rigtige valg.
Der har været lidt radiotavshed fra bjerget, da Emma ikke havde wifi undervejs. Nu er hun hjemme i Danmark igen og skal lige lande i det hele.
Stort tillykke, Emma – du gjorde det! Vi er stolte af at have støttet din vej mod toppen.

Opdatering d. 8/5-25


Hvordan ser en aften ud på en bjergekspedition i 5.000 meters højde?
Når dagen går på hæld i Base Camp, handler det om at lade op – både fysisk og mentalt.

Emma og teamet spiser, restituerer og finder små åndehuller midt i det ekstreme. Det kan være med en podcast i ørerne, en bog på skærmen eller en film på telefonen.
Men hviletiden er også tid til planlægning og forberedelse:
Hvordan ser vejret ud? Skal vi videre i morgen – eller venter der endnu en hviledag? På bjerget kan alt ændre sig på få sekunder, så intet er sikkert, før det sker.
Aftenerne går derfor også med at klargøre udstyr, tale strategi og forberede krop og sind på næste etape. Og alt tøj, udstyr og støvler tørres bedst muligt til næste dag.
Det er en anden slags aften end hjemme i sofaen. Men for Emma er det præcis dér, hun føler sig allermest i live – der, hvor beslutningerne træffes, og små detaljer kan gøre en verden til forskel.

Opdatering d. 25/4-25


”Hvordan forbereder du dig fysisk på en ekspedition?”

Det har vi spurgt Emma Østergaard om – og her er hendes svar:

”Træning er en stor del af mit arbejde. For mig handler det om udholdenhed – det er det vigtigste element på bjerget. Og så er det vigtigt for mit velvære, at træningen er så sjov som muligt. Derfor kombinerer jeg mange forskellige former for træning som fx trailløb, vejløb, klatring, trappetræning, styrketræning og spinning. Alt efter bjergets størrelse tilpasser jeg min træning.

Inden denne ekspedition til Kanchenjunga boede jeg to måneder i Østrig, hvor mine træningspas var både varierede og spændende – det kunne sagtens blive til 25-30 timer om ugen. Når jeg er i Danmark, har jeg også en personlig træner og en sportsfysioterapeut, der hjælper med at holde kroppen sund og stærk.”

Det kræver altså benhård træning at kunne bestige verdens højeste bjerge!

Lige nu befinder Emma sig et sted på Kanchenjunga – følg hendes rejse live her:
🔗 https://share.garmin.com/EmmaKanchenjunga

Opdatering d. 8/4-25


Det er nu, det sker:
Eventyret er begyndt! 🏔️✨

Billederne taler for sig selv: Emmas grej er pakket, og hun er på vej mod bjergene.

Efter lang tids forberedelse er det nu tid til at tage hul på hendes største udfordring til dato – bestigningen af Kanchenjunga, verdens tredjehøjeste bjerg. 💪🧗‍♀️

Når du læser dette, er Emma på vej mod Kanchenjunga Base Camp, hvor ekspeditionen for alvor starter.

Vi er glade for at kunne støtte Emma på hendes rejse og glæder os til at dele glimt, billeder og opdateringer direkte fra bjergene.

Er du klar til at følge Emmas rejse mod toppen? Det er vi! Hold øje med vores side og kom med på turen. 📸 🚀

Følg Emma live lige her.

Emma i lufthavnen
Emmas grej på gulvet

Foto: Emma Østergaard

Kontakt os på 78 762 764

Mandag-torsdag fra kl. 8.00 – 20.00 | Fredag fra kl. 8.00 – 18.00 | Weekender fra kl. 10.00 – 18.00

Ansøg om lån